Nyomatékosan kezd elegem lenni abból, hogy az emberek azt gondolják, hogy egy színdarab színpadra kerülésénemk folyamatából a rendező kihagyható momentum. Nem, nem a laikusok gondolják így, hanem azok, akik benne vannak a szakmában.
Valószínűleg egyébként azért van ez, mert számukra úgy tűnik, hogy a rendező pusztán technikailag végiggondolja, hogy mikor ki megy ki, be, jobbra vagy balra, ilyesmi.
Csakhogy ez baromira nem ebből áll. Persze, van egy ilyen rész is, és ezt tényleg meg tudja csinálni az, akinek van egy kis gyakorlati- illetve arányérzéke.
Azonban a rendezés nehezebb oldala az, amikor végiggondoljuk, hogy egy darab miről szól, vagy miről szóljon. A benne lévő karaktereknek hogy kell együtt dolgozniuk ahhoz, hogy a végén összehangzó egész legyen. A rendezőnek kell megoldani hogy elejétől végéig bicsaklásmentesen menjen le a darab.
Olyan, mint a házépítés. Ha hatan kezdenek el építeni egy házat, hat oldalról, hogy fog kinézni az, ha összeér? Össze fog az érni?
Friday, March 14, 2008
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
3 comments:
A rendező messze a leglényegtelenebb és legfölöslegesebb "szereplő" egy színházi darabban, sőt általában inkább hátráltató tényező. Időnként persze jól jön, hogy valaki segít a szervezésben, de gyakran kifejezetten a terhére van azoknak, akik a valódi munkát és művészi teljesítményt leteszik az asztalra.
(egy szakmabeli)
:-P
te meg ki vagy?
Jaaaj! hülye B.! a fogalmazásból eleve gondoltam, hogy te vagy, de a statisztika meg nem hazudik! mégis, melyik szakmára gondoltál? a rendszergarázdaságra?:PPPPPP
:D
Post a Comment